Szanowni Państwo,
Priorytety strategiczne Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu odnoszą się m.in. do uznanych badań inspirowanych praktyków oraz współpracy z biznesem. Zgodnie z założeniami Strategii 2030 nasza uczelnia stanowić będzie centrum procesów innowacyjnych oraz wsparcia eksperckiego przedsiębiorstw regionu. Chcemy rozwijać innowacyjne środowisko start-upowe nakierowane na uruchamianie nowych przedsięwzięć studentów różnych uczelni, wspierając ich rozwój.
Dążymy do tego, aby jako Uniwersytet być efektywną platformą transferu wiedzy i kompetencji pomiędzy nauką, a gospodarką. Aktualnie podejmujemy najbardziej aktualne i kluczowe problemy badawcze o istotnym znaczeniu gospodarczym i społecznym. Osiągnięcia naukowo-badawcze naszych pracowników opierają się na intensywnej i sprawnie prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej oraz eksperckiej. Wymiernym przejawem implementacji strategii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu są cztery raporty przygotowane przez naszych naukowców.
Jesteśmy dumni, że podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu ekspertki i eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu zaprezentują cztery kompleksowe raporty, będące efektem prac badawczych prowadzonych na Uczelni w 2021 i 2022 roku.
Bartłomiej Nita
Prorektor ds. Finansów i Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
Jaka jest kondycja dolnośląskiego ekosystemu startupowego? Jaki jest stan samych startupów? Jak dolnośląskie startupy oceniają współpracę z instytucjami otoczenia biznesu? Na te i inne pytanie odpowiada raport bazujący na wynikach badania, które w maju 2022 r. przeprowadził inQUBE - uniwersytecki inkubator przedsiębiorczości, działający przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu - we współpracy z Dolnośląskim Funduszem Rozwoju.
Celami badania były m.in.:
- analiza rynku pod kątem statystycznym, w tym określenie liczby podmiotów w regionie, struktury branżowej itp.,
- zebranie opinii uczestniczących w badaniu podmiotów na temat współpracy z inkubatorami i akceleratorami (ich doświadczeń, potrzeb, postaw w określonym w kontekście, opinii),
- poznanie doświadczeń oraz oczekiwań startupów dotyczących sposobów ich finansowania,
- wskazanie rodzaju oczekiwanego przez startupy wsparcia ze strony podmiotów zewnętrznych, instytucji otoczenia biznesu, szczególnie w zakresie wsparcia finansowego.
Współpraca:
- Jan Jakub Cendrowski, inQUBE Uniwersytecki Inkubator Przedsiębiorczości,
- dr Ilona Fałat-Kilijańska,
- Robert Iwan, Dolnośląski Fundusz Rozwoju.
W 2015 roku na szczycie w Nowym Jorku przywódcy krajów członkowskich ONZ
podpisali dokument „Przekształcamy nasz świat: Agenda 2030 na rzecz
zrównoważonego rozwoju”. Kluczowe zmiany, które powinny nastąpić, ujęto w
siedemnastu celach reprezentujących najważniejsze obszary życia na Ziemi. W
Raporcie przygotowanym na UEW przedstawiamy udział naszego Uniwersytetu w tej
szczytnej inicjatywie. Dokument przedstawia naszą drogę do realizacji celów ONZ,
które kształtują działania Uczelni w wielu aspektach.
Zrównoważony Rozwój na UEW
W raporcie zatytułowanym „Cele Zrównoważonego Rozwoju Uczelni. Raport Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu” przedstawiamy wybrane projekty i działania realizowane w
latach 2017-2022 przez pracowników i studentów naszej Uczelni w obszarze 17 celów ONZ.
Zaangażowanie naszej społeczności i jej entuzjazm w dążeniu do budowania bezpiecznego i
dobrego środowiska zarówno na Uczelni, jak i w otaczającym nas świecie jest godne
naśladowania i kontynuowania. Jego odzwierciedlenie jest również widoczne w znaczącej
liczbie publikacji, w których poruszamy zagadnienia dotyczące ubóstwa, wyrównywania
szans, innowacyjnego kształcenia, dobrej jakości edukacji, efektywnościenergetycznej i
odpowiedzialnej współpracy z otoczeniem, a także wiele innych ważkich kwestii. Jesteśmy
przekonani, że wspólnie ze wszystkimi interesariuszami UEW będziemy kształcić
odpowiedzialnych liderów biznesu, prowadzić zaawansowane badania naukowe, które
przyczynią się do wdrażania innowacyjnych rozwiązań w gospodarce, oraz realizować
działania prospołeczne zgodne z celami zrównoważonego rozwoju.
Strategia 2030 – razem tworzymy Uniwersytet
przyszłości
Dla przyszłości naszego Uniwersytetu duże znaczenie ma konsekwentna kontynuacja
przedsięwzięć rozwojowych zainicjowanych i realizowanych w minionych latach, zwłaszcza
w dziedzinie nauki, dydaktyki oraz prac związanych z realizacją koncepcji społecznej i
środowiskowej odpowiedzialności. Realizujemy Strategię 2030 i Plan rozwoju umiędzynarodowienia UEW które otwierają drogę do budowy Uczelni na miarę naszych
marzeń, uniwersytetu pierwszego wyboru, innowacyjnego, doskonałego pod względem
naukowym oraz edukacyjnym i rozpoznawalnego na arenie międzynarodowej. Działania
podejmowane w ramach Strategii 2030 uwzględniają Cele Zrównoważonego Rozwoju (SGD)
opracowane przez ONZ.
Już 8 września 2022 r. na Forum Ekonomicznym w Karpaczu w Strefie UEW zostanie
zaprezentowany dokument pt.: „Cele Zrównoważonego Rozwoju Uczelni. Raport
Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.”
Autorkami Raportu są:
- prof. dr hab. Bogusława Drelich-Skulska,
- dr Anna H. Jankowiak,
- dr hab. prof. UEW Magdalena Rojek-Nowosielska.
Zmiany w regulacjach, rosnąca świadomość inwestorów oraz rozwój mediów społecznościowych, przyczyniają się do wzrostu ilości informacji tekstowych publikowanych przez emitentów giełdowych. Tekst ze swojej natury jest trudniejszy do analizy i porównywania niż dane liczbowe. Jednak badania prowadzone na rynkach finansowych potwierdzają wagę informacji tekstowych i ich komplementarny charakter w relacji do danych i wskaźników finansowych. Stąd konieczność wypracowywania narzędzi i metod, pozwalających na kwantyfikacje informacji tekstowych i ich porównywalność pomiędzy spółkami, rynkami oraz w czasie.
Emocje w sprawozdaniach spółek można wykorzystać do:
- pozyskiwania inwestorów,
- obniżania kosztu kapitału,
- pozycjonowania firmy wobec interesariuszy i konkurentów,
- zarządzania relacjami z wierzycielami,
- komunikacji w trudnych czasach,
- ograniczania reakcji inwestorów na negatywne zdarzenia w firmie.
Raport zawiera autorskie narzędzie do pomiaru tonu (sentymentu) w finansach. Narzędzie to pozwala na identyfikację słów o zabarwieniu pozytywnym i negatywnym w tekstach finansowych. Ranking komunikacji emocjonalnej przeprowadziliśmy na podstawie tekstów listów do akcjonariuszy publikowanych przez największe 100 spółek z GPW w sprawozdaniach za rok obrotowy 2021. Stworzyliśmy program, który analizował teksty, oznaczając w nich słowa pozytywne i negatywne według specjalnych list.
6 września br. w Strefie UEW dostępnej na terenie Forum Ekonomicznego w Karpaczu zaprezentowany będzie Ranking finansowy samorządu terytorialnego w Polsce 2021 autorstwa Katedry Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Zachęcamy także do zapoznania się z tekstem pt. „Jak spółki giełdowe przekazują informacje? Ton w raportach rocznych polskich spółek giełdowych.”
Autorkami i autorami Analizy są:
- dr hab. Karol Klimczak, prof. PŁ,
- mgr inż. Jan Makary Fryczak ,
- dr inz. Dominika Hadro, UEW,
- dr Krzysztof Biegun, UEW,
- dr Justyna Fijałkowska, prof. SAN,
- dr hab. Marek Pauka, prof. UEW.
Ranking Finansowy jest kompleksowym i obiektywnym narzędziem do badania kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Celem powstania Rankingu było stworzenie uniwersalnego i metodologicznie prostego narzędzia do obrazowania sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Ranking kierowany jest do wszystkich grup zainteresowanych oceną funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego w Polsce: samorządowców, aby mogli wymienić się doświadczeniami, przedsiębiorców - celem poznania sytuacji finansowej gminy, w której rozważają inwestycje. Nie można zapominać także o obywatelach i samych mieszkańcach, którzy dzięki Rankingowi mogą sprawdzić, jak gospodaruje ich samorząd i porównać jego działanie z innymi jednostkami.
Przygotowany dokument obrazuje sytuację finansową jednostek w roku ubiegłym, a tym samym podjęte przez włodarzy decyzje finansowe. W rankingu analizie poddane zostały podstawowe dochody i wydatki jednostek, w tym poziom dochodów własnych, z uwzględnieniem udziału podatku PIT, co w kontekście ostatnich zmian w systemie podatkowym jest bardzo istotne. Analiza dotyczyła również oceny poziomu zadłużenia, poziomu środków pochodzących z UE i poziomu dokonanych inwestycji. Ranking wskazuje na ogólnie bardzo dobrą sytuację finansową jednostek w roku 2021, wgłębiając się jednak w wyniki poszczególnych wskaźników, można zaobserwować niepokojące sygnały. Dla zachowania samodzielności samorządu nie tylko ilość środków jest ważna, ale także źródła ich pochodzenia.
Porównanie zostało dokonane na podstawie danych RIO za 4 kwartały, w podziale na kategorie gmin oraz z uwzględnieniem zmian w pozycji jednostek samorządu terytorialnego w stosunku do roku 2020.
Autorką Rankingu jest:
- dr Małgorzata Gałecka, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.